bowling

MIS ON BOWLING

Bowling on kümne kurikaga veeremäng, mida mängitakse spetsiaalse õliga kaetud täispuit- või laminaatrajal. Raja kattematerjali spetsiifilist erinevust tunnetab vaid ala pikemat aega harrastanu. Näiteks täispuitrajakatet peab ka tihedamini hooldama ja ta ei ole nii vastupidav kui laminaatrajakate.

Rajal asuv õli on vajalik palli libisemiseks ning õli võib asetseda rajal kindlate reeglite järgi. Erinevad rajaõlitustingimused ehk kui pikal ala õli asetseb, seab erinevad mängutingimused ning mängija eesmärk on erinevate tingimustega võimalikult kiiresti kohaneda ja saavutada maksimaalseid tulemusi. Näiteks ameerika tüüpi õlitusel on õlitatud ala väga pikk ja kuiv ala enne kurikaid lühike, mis soodustab väga agressiivset ja vaatajatele nauditavat mängu st. vindiviskel pöörab pall kurikatesse raja äärest väga järsult ja eksimused on kerged tulema.

Veskisilla bowlingusaalMängimisel kasutakse erilisi jalatseid, mille talla ninaosas on libistamist soodustav nahk ning kannaosa on kummist. Viskeliigutuse sooritamise lõpus kasutatakse olenevalt mängija individuaalsest viskestiilist jalaga libistamist. Olenevalt stiilist paljud seda ei tee, kuid on algideena täpsemat märgitabamist soodustav.

Bowlingupallid kaaluvad 2,5-7,5 kg. Numbrid pallil tähendavad selle raskust ja on antud ameerika naeltes. Raskema palli eelis on see, et ta suudab läbistada oma massiga kurikad ja ei kaldu kokkupõrkest kõrvale. Vinditehnika jaoks on olemas spetsiaalsed pallid, mille sisu on asümmeetriline. Erinevad asümmeetriad annavad pallile erinevad omadused (trajektoorid), mida palli tehnilistes andmetes väljendatakse koos palli kattematerjaliga enam kui 8 näitajaga. Pallide augud puuritakse personaalselt iga mängija käe- ja viskeparameetrite kohaselt, et pall "püsiks käes nagu kinnas". Ka palli puurimisel ning lihvimisel on võimalik palli omadusi veel muuta.

Praktiliselt kõik professionaalsed mängijad üle maailma kasutavad vindivisketehnikat. Seda tehnikat on raske õppida, kuid annab pikaajalises perspektiivis kõrgemaid tulemusi. Vinditehnika peamine põhimõte on selles, et palli keerlemise ja pöörlemisega on võimalik kurikatele läheneda erineva nurga alt, säilitada endine trajektoor (kokkupuutes kurikatega ei suundu pall kõrvale) ning nii saavutada kergemini strike. Tavalise otseviske korral on kergem kontrollida palli liikumist, kuid sellevõrra raskem saavutada kindlat strike'i.

Sihtimisel kasutatakse rajal olevat märgistust: tumedaid ringikesi hoovõturajal ja kurikate suunas näitavaid noolekesi raja alguses. Eesmärk on tabada esimese ja kolmanda kurika vahelist ala (taskut, vasakukäeline vastavalt teiselt poolt) ja vindiga viske korral seda võimalikult suure nurga all st. pall pöörab raja servast "taskusse".

Bowling on spordiala, mida harrastavad üle 100 miljoni inimese üle maailma. Populaarsuse aluseks on see, et seda saavad harrastada kõik inimesed olenemata vanusest ja füüsilisest ettevalmistusest. Soomeski mängib praegu näiteks vähemalt üks pea saja-aastane vanataat seda võistlusena ning Ameerikas on see pensionäride üks populaarsemaid meelelahutusi. Samas mängivad seda ka väiksed lapsed, kes vähegi palli jõuavad liigutada. Soomes saavutas näiteks üks 13-aastane mängija 300 punkti (max punktide arv ühes mängus - 12 strike järjest).

Bowlingut on mängitud sellisel kujul nagu ta praegu on juba üle 100 aasta, nii et see pole mingi uus spordiala. Bowling ei sea mingeid piiranguid mängijaile, seda saavad harrastada nii mehed kui ka naised sõltumata vanusest. Soomes on pensionärid võitnud ka suuri turniire, kus noored mehed neile vastu ei saa, nii et ei saa öelda, et ma olen liiga vana bowlingu mängimiseks. Meie lähinaabritest on bowling kõrgelt arenenud Soomes ja Rootsis, kus saab varsti juba 100 aastat selle ala harrastamist. Sealt leiame ka profisportlasi.

Bowlingus nagu igas teises spordialas peetakse MM ja EM võistlusi iga aasta, mida korraldab bowlingu rahvusvaheline alaliit WTBA (World Tenpin Bowling Association). Bowling oli ka aastal 2004 Ateena olümpia kavas näidisalana. USA-s on bowling profisport nagu seda on ka korvpall või hoki. Seal on loodud ka vastav alaliit PBA, mis on samastatav NBA-ga ja NHL-ga. PBA ongi professionaalsete bowlingumängijate liit. Bowlingu võistlusi näidatakse TV-s ja see on väga populaarne. Ka auhinnarahad on seal kopsakad, iga võit toob sisse üle 10 000 $.

allikas: Veskisilla Bowlingusaali koduleht